14 grudnia 2018 została podpisana z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego umowa o realizacji grantu NPRH na kontynuację obecnego projektu w latach 2019-2023. Projekt kontynuacji ma pięć celów: 1) badawczo-edytorski, 2) i 3) wydawniczy, 4) repozytoryjny oraz 5) badawczo-rozwojowy.

1. Cel badawczo-edytorski to dokończenie edycji krytycznej łacińskich poezji składających się na tom X DWJK.

2-3. Cel wydawniczy to ponowne opublikowanie w formie reprintów fotograficznych 8 woluminów BPP nr 23-26 z lat 1982-1997 (0, I/1, I/3, I/4, I/5, II, IV, VII/2). Ponadto wydamy drukiem 9 tomów dzieł wszystkich Jana Kochanowskiego (I/2, III, V, VI, VII/1, VIII, IX, X, XI – opracowanych edytorsko w latach 2013-2018). W kolejnych latach będą drukowane:

• 2019     t. VI i XI
  • 2020     t. V i VIII
  • 2021     t. VII i IX
  • 2022     t. III i I/2
  • 2023     t. X i 0 Wprowadzenie wydawnicze (do reprintu tomu zerowego zostaną dodane posłowie wydawców oraz erraty do wszystkich tomów).

4. Cel upowszechniający polega na udostępnienie w repozytorium cyfrowym całości Wydania sejmowego Dzieł Wszystkich Jana Kochanowskiego - 17 wol. wydanych drukiem (8 wyd. w latach 1982-1997 oraz 9 nowych, opracowanych w latach 2013-2018).

5. Cel badawczo-rozwojowy to:

• wznowienie przy Instytucie Badań Literackich PAN działalności serii wydań naukowych kluczowych zabytków piśmiennictwa polskiego „Biblioteka Pisarzów Polskich”,
  • stworzenie grupy badawczej „Instytut Jana Kochanowskiego” do inicjowania i koordynacji badań nad Poetą.

Wszyscy kierownicy opracowanych tomów będą brali udział w procesie wydawniczym ich książek. Wykonawcy będą niekiedy proszeni o udział w opracowaniu innych tomów, które muszą przejść nadzwyczaj staranną redakcję: dwie recenzje wydawnicze, adjustacje, liczne korekty. Trzeba będzie ten proces uzgodnić z nowymi regulacjami co do punktacji monografii.

Prof. dr hab. Andrzej Dąbrówka
Przewodniczący Zespołu Opracowującego Dzieła Wszystkie Jana Kochanowskiego